معرفى كشور عراق

عراق با نام رسمی جمهوری عراق کشوری در خاورمیانه و جنوب غربی آسیا است. پایتخت عراق شهر بغداد است. این کشور از جنوب با عربستان سعودی و کویت، از غرب با اردن و سوریه، از شرق با ایران و از شمال با ترکیه همسایه‌است. عراق در بخش جنوبی خود، مرز آبی کوچکی با خلیج فارس دارد و دو رود مشهور دجله و فرات که سرآغاز تمدن‌های باستانی بین‌النهرین در طول تاریخ کهن این کشورند از شمال کشور به جنوب آن روان هستند و با پیوستن به رود کارون، اروندرود را تشکیل می‌دهند و به خلیج فارس می‌ریزند.

بيشتر سرزمين عراق پست ، هموار و گرمسيرى است . غرب عراق كوير است و شرق آن جلگه هاى حاصلخيز ولى بخشى از كردستان عراق (شمال شرق) كوهستانى و سردسيرى مى باشد همچنين يكى از بزرگترين كشورهاى داراى منابع نفت مى باشد اين كشور داراى ١٤٣ ميليارد بشكه نفت ذخاير تأئيدشده نفتى است .

عراق با داشتن بالغ بر ٣٦ ميليون جمعيت چهلمين كشور پر جمعيت جهان محسوب مى گردد . صادرات نفت از گذشته نقش اصلی را در اقتصاد عراق بر عهده داشته به طوری که ۹۵٪ از درآمد خارجی این کشور را تشکیل می‌دهد. عدم توسعه در سایر زمینه‌ها باعث بروز بیکاری ۱۸ تا ۳۰ درصدی و درآمد سرانه ۴۰۰۰  دلاری شده است. در سال ۲۰۱۱ استخدام تمام‌وقت در بخش عمومی نزدیک به ۶۰ درصد از کل استخدام‌ها را شامل می‌شد. بخش صادرات نفت شغل‌های بسیار کمی برای عراقی‌ها ایجاد کرده است .

اقتصاد دستوری عراق پیش از اشغال این کشور توسط آمریکا، هر گونه مالکیت تجاری در عراق توسط خارجی‌ها را ممنوع کرده‌بود، بسیاری از صنایع بزرگ را به شکل دولتی اداره می‌کرد و تعرفه‌های شدیدی بر کالاهای خارجی وارد می‌ساخت. اما بعد از اشغال عراق در سال ۱۳۸۲ حکومت ائتلاف موقت عراق به سرعت دستورهای الزام‌آوری پیرامون خصوصی‌سازی اقتصاد عراق و گشایش آن به روی سرمایه‌گذاران خارجی صادر کرد . صنعت گردشگری در عراق نیز به خاطر وجود برخی اماکن مهم مذهبی شیعیان، نقش قابل توجهی را در اقتصاد عراق برعهده دارد. با وجود درآمدهای میلیاردی عراق از محل صادرات نفت خام و صنعت گردشگرى، این کشور همچنان توان تولید برق برای نیمی از مردم خویش را ندارد و این مسئله بارها موجب اعتراضات مردمی در فصل تابستان شده است.

شرايط بازار عراق براى تجار و شركت هاى ايرانى

کشور عراق نه تنها در منطقه بلکه در دنیا به عنوان یکی از مهمترین شرکای تجاری و اقتصادی ایران مطرح است اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی و چالش‌های موجود، برای حفظ و حضور گسترده‌تر در بازار عراق نیاز به نگاه جدیدی در رویکردهای اقتصادی میان فعالان وجود دارد، چراکه این کشور صنعتی شدن را پیش گرفته و علاوه بر خرید کالاهای ایرانی بدنبال واردات خدمات فتى ، مهندسى است. ‌

ایران و عراق همواره در سال‌های اخیر روابط نزدیک و استراتژیک اقتصادی و سیاسی با یکدیگر داشته‌اند؛ به طوری که عراق نه تنها یکی از مهمترین شرکای اقتصادی ایران در منطقه بلکه در میان تمامی کشورها به حساب می‌آید.از سوی دیگر عراق یکی از مهمترین مقاصد صادراتی ایران در زمینه‌های مختلف از جمله لبنیات، ‌محصولات پروتئینی وغذایی و به ویژه خدمات فنی مهندسی است و همین موضوع بازار عراق را برای فعالان اقتصادی و شرکت‌های داخلی بخش خصوصی و دولتی در جایگاه ویژه قرار داده است؛ به طوری که امروز بر اساس آخرین آمارها عراق بعد از چین به عنوان دومين شریک تجاری ایران مطرح است. ستاد اقتصادی ایران و عراق  اعلام کرده است یک میلیاد و ۳۰۰ میلیون دلار سقف قراردادهای ایران در جنوب عراق (دولت مرکزی) است و  ۶۰۰ میلیون دلار  مجموع  قراردادهای ایران در اقلیم کردستان است.

همچنین سالانه ۵۰۰ میلیون دلار محصولات لبنی ایران به عراق صادر می‌شود.هرچند که به اعتقاد برخی از کارشناسان و فعالان بازار عراق، در زمینه لبنیات عرضه محصولات شرکت‌هایی که شناخته شده و معتبر نیستند باعث شده که وضعیت نابسامانی در صادرات لبنیات ایران به عراق ایجاد شود.اما به طور کلی این روابط نزدیک اقتصادی چندان هموار نبوده و با چالش‌هایی در بخش‌های مختلف همراه بوده است. مشکلات امنیتی و شرایط خاصی که در سال‌های گذشته عراق با آن روبرو بوده و اثرات خود را در تعاملات اقتصادی عراق با سایر کشورها از جمله ایران نشان داده و محدودیت‌هایی را برای مبادلات و صادرات محصولات ایجاد کرده است.تغییر سیاست و رویکردی که نشان می‌دهد عراق نمی‌خواهد صرفا واردکننده کالا از ایران باشد بلکه قصد دارد در کنار بهبود وضعیت تولید داخلی‌اش به جای روابط اقتصادی صرفا یک سویه با ایران، کار و سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های مختلف را جایگزین کند.

امروز هم بازار عراق با وجود چالش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادیش باز هم بازار مناسب و مهیایی برای فعالان اقتصادی ایران است، اما با این وجود برای استفاده از ظرفیت‌های بالا و در دسترس بازار عراق، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق‌تر و تعاملات بیشتر و منسجم‌تری داریم که در همین راستا برگزاری پاويون جمهورى اسلامى ايران در چهل و چهارمين نمايشگاه بازرگانى عراق در بغداد در أواخر مهرماه سال جارى که قرار است با حضور مسئولان دولتی و فعالان اقتصادی بخش خصوصی دو طرف به منظور تعیین اهداف پیش روی اقتصادی و تجاری و تعیین چشم اندازدر بخش‌هایی که بیشترین ظرفیت را برای همکاری‌های دو کشور از جمله حوزه‌های‌ خدمات فنی مهندسی، ‌ کشاورزی، گردشگری، صنعت و معدن و انرژی دارند به تقویت روابط دو جانبه کمک کند.  

کل بازدید 1407

All Rights Reserved - Designed by : ModernDesign.ir 2018